SUNDT i Bergen er nominert til eiendomsbransjens «OSCAR-pris»
PRESSEMELDING 17.3.26
Da vi i 2025 jobbet med å samle inn informasjon og sette sammen tekst og bilder for å presentere den ikoniske eiendommen SUNDT for Cityprisjuryen, kunne vi bare håpe på å komme videre til neste steg.
– «Årets innsendte prosjekter holder et nivå som gjør det krevende å velge. Vi har sett imponerende løsninger på tvers av skala og geografi, og en tydelig vilje til å skape bykvaliteter som varer», sier juryleder og direktør i Malling, Anders Berggren.
Da vi i mars mottok beskjeden fra juryen om at SUNDT er én av tre nominerte til Cityprisen 2026, stod gleden i taket.
– «Vi er svært takknemlige for å få anerkjennelse for den omfattende og grundige jobben som er lagt ned i utviklingen av denne vakre eiendommen», sier administrerende direktør Gro Boge.
Formålet med Cityprisen er å hedre byggherrer som gjennom nybygg og rehabiliteringsprosjekter strekker seg lenger, og bidrar til å utvikle bedre bygg, byer og tettsteder.
Prosjektene skal være forbilder med overføringsverdi, som kan inspirere andre til å bidra til positiv utvikling, høy kvalitet og læring til nytte for både næringen og samfunnet.
Videre skal prosjektene levere på alle tre dimensjoner av bærekraft: sosial og samfunnsmessig, fysisk miljø og klima, samt økonomi.
Juryen uttaler:
«SUNDT viser hvordan en fredet og ikonisk eiendom kan få nytt liv gjennom en presis og kompromissløs rehabilitering. Med krevende inngrep, som nye dekker og nyskaping av fredede vinduer – og med modige, modernistiske grep – fremstår bygget i dag sitrende moderne og fremtidsrettet, nærmest uten å røpe at det er over 100 år gammelt. Ved å åpne bygget mot byen, synliggjøre nye kvaliteter og gjøre flere etasjer tilgjengelige både inne og ute, er det tidligere varemagasinet løftet fra handelssenter til en destinasjon med nye møteplasser og byopplevelser i høyden.»
– «Dette prosjektet har vært en fantastisk laginnsats. Arbeidet med et fredet bygg har krevd at vi har snudd alle steiner og jobbet målrettet for å finne løsninger som er både bærekraftige og økonomisk forsvarlige. Jeg vil rette en stor takk til alle som har bidratt til at SUNDT igjen kan skinne – til glede for både byens befolkning og tilreisende», avslutter Gro Boge.
Vi ser frem til prisutdelingen 23. april under Citykonferansen i Oslo.
For ytterligere informasjon, ta kontakt med administrerende direktør i DNB Næringseiendom, Gro K. Boge,
📧 gro.boge@dnb.no | 📞 +47 918 95 551
